Isı Geri Kazanım Cihazı

ADL Isı Geri Kazanımlı Havalandırma sistemi kısaca ADL olarak isimlendirilmektedir. ADL, ısı enerjisini eşanjörler ve fanlar yardımı ile geri kazanarak enerji tasarrufu sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. ADL, büro, kafeterya, yatakhane ve sınıf gibi ortamlarda iç hava kalitesini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Konutlarda ise banyo, mutfak gibi sıcaklığın daha yüksek olduğu iç ortamlardan kirli ve nemli havayı, ısı enerjisini, geri kazanılan ısı yardımıyla gerekli miktarlarda şartlandırılmış taze hava sağlamaktır.

GÖVDE
Tüm gövde elektrostatik RAL 7035 renk kodunda fırın boyalı, 1 mm galvaniz saçtan imal edilmiştir. Ses ve ısı
yalıtımı için 25 mm kalınlığında cam yünü yalıtım malzemesi kullanılmaktadır. Cihaz bağlantılarında 2 mm kalınlıkta, dikdörtgen kesitte ve kanal bağlantısına uygun galvaniz veya talebe bağlı olarak üretilen 0,80 mm galvaniz sac üzerine elektro statik fırın boyalı flanş kullanılmaktadır. Gövde üzerinde standart olarak bulunan buat kutusu, elektrik bağlantısını kolaylaştırır. Elektrikli ısıtıcılı ve hız ayar anahtarlı uygulamalarda buat kutusu yerine ana kumanda panosu eklenmektedir.

FANLAR
İthal çift emişli radyal fanlar, galvaniz saçtan imal edilmiştir. Devir kontrolüne uygun motorlu ve düşük ses seviyesindedir. Fanların ses seviyeleri esnek kanal kullanılacağı düşünülerek seçilmiştir.

EŞANJÖRLER
Isı Geri Kazanımlı Taze Hava Cihazında komple alüminyumdan mamul, yüksek verimli ve düşük basınç kaybına sahip ısı değiştiriciler kullanılmaktadır.

DRENAJ TAVASI VE TAHLİYE
Tüm modellerde standart olarak 1 mm galvaniz sac üzeri elektrostatik fırın boyalı sacdan imal edilen yoğuşma tavası
mevcuttur. Tava çıkışlarında 1/2” drenaj bağlantısı bulunmaktadır. Yaz ve kış hava şartlarına bağlı olarak yoğuşmanın olacağı egzost ve taze hava hattı üzerinde eşanjör çıkışlarında çift drenaj tavası bulunmaktadır.

FİLTRE
Kolay erişilebilir ve temizlenebilir G2 sınıfı sentetik elyaf esaslı filtreler kullanılmaktadır. Hem taze hem de egzost havası girişlerinde filter bulunmaktadır. Bu sayede hem şartlandırılan hava içerisindeki partiküller tutulmakta hem de plakalı eşanjör korunmaktadır.

ELEKTRİKLİ ISITICILAR VE ISITICI KONTROLÜ (OPSİYONEL)
Kullanım yerine ve ihtiyaca bağlı Isı Geri Kazanım cihazlarının taze hava atışlarına bağlamak üzere her model içinkendine ait farklı boyut ve kapasitede elektrikli ısıtıcı üretimi yapılmaktadır. Rezistanslar CE sertifikalı olup, rezistans dış gövdesi paslanmaz çelik borudan mamuldür. Bu sayede korozyon dayanımı yüksektir. Ayrıca ısıtıcı panosu içerisinde kademe kontrol kartı bulunmaktadır. Bu kart cihaz üzerine montajlı pano içerisinde mevcut olan ana kontrol ünitesine bağlı olarak çalışmaktadır. Ayarlanan sıcaklık değerine ve fan devrine gore ısıtıcı kademelerin çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca 4 farklı şekilde güvenlik kontrolü yapılmaktadır. Bu sayede olası yangın riskine karşı önlemler alınmıştır. Ana kontrol ünitesi sayesinde cihazın açılması sırasında fanlar sonra ihtiyaç olması durumunda ısıtıcıların devreye girmesi sağlanır.
Cihazın kapatılması sırasında ise önce ısıtıcılar devreden çıkar, ısıtıcıların soğuması gerçekleşir ve daha sonra fanlar devreden çıkar. Bu şekilde cihazın durdurulması işlemi gerçekleştirilir. İsteğe bağlı olarak egzost ve taze hava fanları farklı devirlerde çalıştırılabilir. Kapasitelerine bağlı olarak ısıtıcılar, tek kademeli, iki kademeli veya üç kademeli üretilebilmektedir. Gövde galvaniz sacdan imal edilmiştir. Elektrikli ısıtıcılar ısı geri kazanım ünitelerinin taze hava çıkışlarına
uygun olarak dikdörtgen kesitte imal edilmiş olup, flanşlı bağlantıya uygundur.

HIZ KONTROLÜ
Değişen ihtiyaçlar doğrultusunda hız regülatörü ile fan devri ayarlanarak enerji tasarrufu sağlanabilir.

ISI POMPALI ISI GERİ KAZANIM CİHAZI
VHR DX Isı Pompalı Isı Geri Kazanım Havalandırma Üniteleri, enerji tasarrufu sağlamanın yanında, yüksek iç hava kalitesi elde etmek için dizayn edilmiştir. VHR DX cihazları, içinde kullanılan havadan havaya ısı geri kazanım plakalı eşanjörleri ile ısı transferi yapılırken, ısı pompası sayesinde oda sıcaklığında taze hava elde edilmiş olur. Standart Isı Geri Kazanım Cihazlarında, ortalama olarak yaz aylarında 30°C, kış aylarında ise 12°C üfleme sıcaklığı elde edilmekte ve bu sıcaklıklar konfor açısından insanı rahatsız edebilmektedir. Isı Pompalı Isı Geri Kazanım Cihazları’nda ise, ısı pompası sayesinde yazın 20°C, kışın 25°C taze hava üfleme sıcaklığı elde edilebilmektedir.
Özellikler

CE işaretine sahip 8 standart model,
Isı Pompası sayesinde şartlandırılmış taze hava, yaz için 20°C, kış için 25°C olur,
Kompakt yapı, tüm sistem aynı gövde içerisinde (taze hava fanı + egzoz fanı + ısı geri kazanım esanjörü+ evaporator + kondenser + kompresör + soğutma ekipmanları),
Yıkanabilir poliüretan filtreler ile kaliteli iç ortam havası,
Kolay montaj ve bakım imkanı sağlayan tasarım,
5 hızlı, direkt akuple fan kullanımı ile istenilen kapasitede çalışma ve düşük ses seviyesi,

Scroll to Top